Bez jednego wkładu drukarka nie pracuje - nonsensowny chwyt marketingowy

05 kwietnia 2018r.

Niektóre drukarki pracują prawidłowo nawet wtedy, gdy mają tylko jeden tusz - np. trójkolorowy, albo czarny. Wystarczy zmienić ustawienia drukarki, żeby wydrukowała obraz w odcieniach szarości, albo zmienić kolor tekstu na granatowy. Niestety nie każde urządzenie jest inteligentne.

Wielu użytkowników drukarek na forach internetowych opisuje jeden istotny problem - bez obu pełnych wkładów urządzenie nie drukuje. Prozaiczne trudności pojawiają się w momencie, gdy w sklepie z tuszami nie ma potrzebnego wkładu i trzeba czekać na zamówiony towar kilka dni. Drukarka jest przez ten czas bezużyteczna.

Sprytni producenci

Producenci drukarek, które wymagają obecności dwóch choćby częściowo wypełnionych wkładów tłumaczą to w ten sposób, że niewielka ilość atramentu jest potrzebna do okresowych zadań serwisowych. Dzięki temu można uniknąć zatkania głowicy drukującej oraz zachować wysoką jakość druku. W niektórych urządzeniach ? gdy w czasie drukowania zabraknie wkładu - pojawia się komunikat z pytaniem, czy w czasie dalszego drukowania drukarka może użyć tylko czarnego atramentu, albo kolorowego.

Można zmienić ustawienia

Kiedy użytkownik wie, że jeden z wkładów drukujących już się kończy, a drukarka potrzebuje obu wkładów do prawidłowego funkcjonowania, może zmienić ustawienia drukarki ograniczając zużycie kolorowego lub czarnego atramentu do minimum.

Tego typu ograniczenie nie jest na rękę użytkownikom drukarki. Niemniej to korzystne dla producentów wkładów. W ten sposób mogą zwiększyć choćby w niewielkim stopniu zapotrzebowanie na wkłady.