Fuser, czyli termiczny utrwalacz

30 stycznia 2018r.

Proces laserowego druku często jest znacznie upraszczany do modelu przenoszenia pigmentu na papier za pośrednictwem ciepła. W rzeczywistości to jedynie końcowy etap drukowania, za który odpowiada fuser.

Molekuły proszku tonera są przytwierdzane do powierzchni nośnika drukowania pod wpływem ciepła oraz ciśnienia przy użycu termicznego utrwalacza. W polskiej nomenklaturze fusery najczęściej określa się mianem grzałek utrwalających.

W razie awarii wymienisz

Grzałki utrwalające są elementami, które można wymienić - to bardzo opłacalne rozwiązanie, bo nie trzeba nabywać nowej drukarki. Przy wymianie trzeba pamiętać o tym, żeby stosować oryginalne części zamienne.

Konstrukcja grzałki

Fuser jest elementem laserowej drukarki zbudowanym najczęściej z dwóch wałków ? wałka dociskowego oraz wałka grzewczego. Wałek dociskowy ma powierzchnię wykonaną z gumowego materiału. Jego uszkodzenia skutkują tym, że na papierze pojawiają się miejsca, gdzie proszek nie zostaje utrwalony. Znaczne uszkodzenia mechaniczne wałka dociskowego (ang. Pressure roller) przyczyniają się do zatrzymywania nośników druku w module utrwalania i ich zgniecenia. Wałek grzewczy jest pokryty teflonem. Jego działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie element grzewczy (heating element). Pracuje on w ten sposób, że przekształca elektryczną energię w ciepło.

Usterki "pieca"

W potocznym języku speców od drukarek grzałka jest nazywana piecem. Awarie tego elementu są powiązane najczęściej z jego przegrzaniem. Objawia się to miganiem diod, albo też gnieceniem kartek. Takie symptomy mogą być jednak powiązane z usterkami innych elementów. W takiej sytuacji wymiana fusera narobi więcej szkody niż pożytku. Jeżeli nie masz pewności co do postawionej diagnozy powierz naprawę specjaliście.