Interpreter języka opisu strony - co to jest i jakie pełni funkcje?

05 lutego 2018r.

Interpreter języka opisu strony jest pojęciem powiązanym z techniką druku laserowego. Technologia ta jest używana już od ponad 20 lat.

Każda drukarka laserowa jest zbudowana z takich elementów, jak podajnik papieru (minimum jeden), bęben światłoczuły, zespół elektrod i system transportujący nośnik druku. Konstrukcja drukarki laserowej obejmuje również pojemnik z tonerem i zespół utrwalający wydruk. Ważna z perspektywy funkcjonalności urządzenia laserowego jest też elektroniczny układ odpowiadający za łączność między drukarką a komputerem.

Zlecenie drukowania

Kiedy użytkownik kliknie myszką przycisk "Drukuj", z komputera do drukarki laserowej biegnie informacja - zadanie wydruku. Z informatycznego punktu widzenia jest to po prostu zestaw danych opisany w języku opisu strony. Najczęściej stosowanym językiem jest PCL. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest język PostScrtipt. Zadanie wydruku jest przygotowywane przez sterownik zainstalowany na stacji roboczej.

Interpreter języka opisu strony

Po odebraniu danych przez drukarkę, interpreter języka opisu strony zaczyna swoją pracę. Interpreter jest zainstalowany w oprogramowaniu wewnętrznym drukarki. Zadaniem interpretera jest przygotowanie bitmapowego obrazu wydruku. Obraz przygotowany przez niego jest następnie odwzorowany na bębnie drukarki laserowej. Interpreter języka opisu strony przygotowuje materiał, na bazie którego zespół tworzenia obrazu przygotowuje wydruk.

Działanie lasera

Dopiero po przygotowaniu obrazu przez zespołu tworzenia obrazu do gry wchodzi laser, który punktowo rozładowuje obszary bębna. W ten sposób powstaje obraz przekazany do drukarki w formie zadania wydruku. Laser nie wpływa bezpośrednio na bęben. Wiązka lasera jest przekazywana z emitera do lustra wielokątnego obracającego się z prędkością nawet do kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę.

Promień odbity od jednej z powierzchni lustra przenika przez zespół soczewek sferycznych i walcowatych. Z wiązki do bębna przenika tylko promień odpowiadający rozmiarem jednemu pikselowi. Różnica potencjałów powoduje, że proszek tonera jest przyciągany do bębna w miejscach poddanych działaniu lasera.

Podsumowanie

Jak widać, interpreter języka opisu strony jest niezwykle ważnym elementem wpływającym na jakość wydruku. To on jako pierwszy tworzy obraz "utajniony" i "wirtualny" przetwarzając dane informatyczne przekazane z komputera do drukarki. Nie jest to element budowy, ale wewnętrznego oprogramowania drukarki laserowej. Bardzo rzadko zdarza się, że zawodzi.