Światłoczuły bęben - trzy rodzaje OPC drums

29 stycznia 2018r.

Bęben światłoczuły należy do podstawowych elementów konstrukcyjnych laserowej drukarki. Bez sprawnie działającego OPC Drum nie jest możliwe przeniesienie obrazu z tonera na papier.

Bęben światłoczuły często jest określany skrótem OPC, imaging unit, albo jednostką bębna. Od prawidłowego funkcjonowania tego elementu w dużej mierze zależy jakość wydruku. Niewielkie urządzenia z niższej półki zazwyczaj wymagają zastosowania tonera z bębnem światłoczułym (tzw. Wkłady kombi). Drukarki laserowe, które są bardziej zaawansowane technologicznie mogą być wyposażone w odrębne bębny światłoczułe - można je wymienić niezależnie od pozostałych elementów.

Struktura bębna OPC

Bęben OPC nie wygląda jak typowy bęben. Ma on postać aluminiowej rurki o grubości wynoszącej zaledwie około 1 - 2 mm. Powierzchnia tego elementu jest pokryta światłoczułą warstwą. Pod wpływem wiązki światła zostaje ona naładowana. Bęben przyciąga molekuły proszku wirujące na wałku, przenoszone następnie na powierzchnię nośnika druku (np. na papier).

Wymiana drum OPC

Powierzchnia bębna traci swoje właściwości po pewnym czasie - jednym słowem zużywa się. Wtedy światłoczułe właściwości zmniejszają się. Poza tym, na powierzchni bębna mogą pojawić się uszkodzenia spowodowane tarciem z powierzchnią papieru. Z tego względu nie poleca się stosowania papieru o niskiej gramaturze, o słabej jakości.

Zróżnicowana wydajność bębnów

Wydajność bębnów OPC jest uzależniona od rodzaju tego elementu. Stałe bębny światłoczułe - niepodlegające wymianie - mają najwyższą wydajność. Wynosi ona do 500.000 stron. Wymienialne bębny zwane też półstałymi mają wydajność równą 20.000 bądź 25.000 stron. Ostatni rodzaj bębnów to światłoczuły bęben, który jest częścią wkładu. Używa się ich jednorazowo i wymienia jednocześnie z tonerem. Wydajność takich jednostek wynosi około 5.000 stron i jest skorelowana z wydajnością tonera.

O konieczności wymiany bębna światłoczułego świadczą między innymi podłużne pasma na wydrukach. Bębna nie czyścimy żadnymi preparatami ? w ten sposób można doprowadzić do jego uszkodzenia. Wymianę tego elementu można przeprowadzić samodzielnie, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta.